Winter Open Show 13 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2013

Winter Open Show 2013
Judges

Mrs S Sadler  GUNDOGS, HOUNDS, TERRIERS 
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final



Mr S Myring   TOYS, WORKING, PASTORAL, UTILITY
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show


GUNDOG GROUP
1  Mrs S Spurrier's Flat Coated Retriever, WOODAVENS ZIGGY
2  Ms S McCathie and Ms J Smith's Hungarian Vizsla, DAXPACK JOHNNY CASH
3   Mr P J Walker and Mrs M A Noel's American Cocker Spaniel, COLORFULL'S MR. NICE GUY (IMP)
4  Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE

BPIG  Mr R Long's Hungarian Vizsla, FORTHENRY ROYAL COMMANDER
RBPIG  Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TOO HOT TO HANDLE

HOUND GROUP
1   Mrs W Marshall's Saluki, DACFOLKE ALEXANDRITE
2  Mrs S Woodhouse's Beagle, TIMAMSO MAESTRO OF BIRYBARN PdH
3  Mr P J Walker's Whippet, PIPIJAY SPIRIT IN THE SKY FOR PETWALK
4  Mrs A Le Page's Dachshund, Min Long Haired, RAFTHOUSE ICEMAN AMONGST THELEPEES

BPIG  Mrs J J Lawson's Whippet, YAZZI YASHMIN YASHMINA AT KIPIPIRIKING

TERRIER GROUP
1  Mr P J Walker's Fox Terrier Smooth, CH & JSY CH DOBELANDS SILENT DANGER
2  Mr M J Fletcher and Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, GRANITANGEL SUPERGIANT
3  Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN KRAL OF ZIDOUT
4  Miss L Smith's Glen of Imaal, ROMAINVILLE BODHRAN

BPIG  Mr B & Mrs S Cripps's West Highland White Terrier, SUNNY OF GUERNESIAISE

TOY GROUP
1  Mr P J Walker's Maltese, ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK
2  Mrs R Simon's Papillon, RINGLAND FROSTED FERN
3  Mrs F Officer's Chinese Crested, SCHERZANDO WILSON AT EERI
4  Mrs S A Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC

WORKING GROUP
1  Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, BOTLIERSKOP EMPRESS JAYDE
2  Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES CAUZ FOR APLAUZ
3  Miss M-C Hannigan and Mr W Maloret's Dobermann, AMAZON VANQUISH AT FIROUZASKY
4  Mr I Hutchinson and Miss H Lester's Leonberger, JSY CH NAHKOLAM BLUE WATER

BPIG   Miss M-C Hannigan and Mr W Maloret's Dobermann, AMAZON VANQUISH AT FIROUZASKY

PASTORAL GROUP
1  Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA
2  Mrs T Buckley's Border Collie, LES NUAGES PAPAGENO
3  Mrs V Dowding's Polish Lowland Sheepdog, MYBEARDS GOLDEN BUTTONS
4  Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE PdH  

UTILITY GROUP
1 Mr s & Mrs L Simmons' Tibetan Terrier, KYBO MISTER MILAN AT KALADASH
2  Mr P J Walker's Lhasa Apso, INT CH, MULTI CH SAYONARA APSO WILLING TO WIN
3  Miss S Bowring's Shih Tzu, MIRACEY SERIOUSLY SPICEY
4 - 

BPIG  Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL



Best Junior in Show  
Mr R Long's Hungarian Vizsla, FORTHENRY ROYAL COMMANDER
Best Yearling in Show  
Miss S Bowring's Shih Tzu, MIRACEY SERIOUSLY SPICEY
Best Novice in Show
Mr R Long's Hungarian Vizsla, FORTHENRY ROYAL COMMANDER
B C Watson Memorial Final  
Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, BOTLIERSKOP EMPRESS JAYDE

Best Veteran in Show 
Mr M Fletcher & Miss A Seedhouse's Staffordshie Bull Terrier,
ROCKSTAFF KAOS AT GRANITANGEL
Best Brace in Show
Mrs P Smith and Mrs L Ozanne's Cocker Spaniels
Best Team 
Mrs R Cox's Irish Setters

Best Puppy in Show   
Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL
Reserve Best Puppy in Show 
Mr R Long's Hungarian Vizsla, FORTHENRY ROYAL COMMANDER

Best in Show  
Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, BOTLIERSKOP EMPRESS JAYDE
Reserve Best in Show 
Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA

 
 
 
Back to content | Back to main menu