Winter Open Show 2011
Judges
Mrs J Lilley WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show
Mrs M Bailey HOUNDS, GUNDOGS, TERRIERS,
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final
WORKING GROUP
1 Dr M Bayes' Boxer, DOCREMA MY BOY MADGE
2 Mr P J Walker's Dobermann, DOBSHANGRILA MAUSER
3 Miss D Ingrouille's Alaskan Malamute, ICETRAX BOSS IN MOTION
4 Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, SAINTLYTHANS SCARLET AT BOTLIERSKOP
BPIG Mr B & Mrs S Rousseau's Boxer, SUNHAWK NORWATCH TEMPTRESS AT DIMKAS
PASTORAL GROUP
1 Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, PENWARTHA APACHE ARROW PdH
2 Ms R J Martel's Bearded Collie, MOONSPELL FLEUR DES ISLES
3 Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE PdH
4 Mr A Rees and Mr C Cullen's Border Collie, TONKORY EXAMINER
BPIG Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA
RBPIG Mr C & Mrs S Ilie's Border Collie, ELTHEA JUST IN TIME
UTILITY GROUP
1 Miss L Morgan and Mr S Simmons's Tibertan Terrier, KYBO MISTER MILAN AT KALADASH
2 Miss N S de la Cour's Shih Tzu, SANTOSHA RED RAVER
3 Mr P Steer's Bulldog, REBEL RED
4 Miss I P Gaved's Chow Chow, TRAVERSAINS CHING-FU
BPIG Miss L Morgan and Mr S Simmons's Tibertan Terrier, KYBO MISTER MILAN AT KALADASH
RBPIG Mr P Steer's Bulldog, REBEL RED
TOY GROUP
1 Mrs P E Morgan's Papillon, SERENGLADE HOT TODDY
2 Mr J Schofield's Pomeranian, RUDOLI BEACHCOMBER
3 Mrs E M C Dale and Mrs P Michel's Pekingese, KSARINA SOMETHINGS GOING ON
4 Mr P J Walker's Maltese, ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK
BPIG Mr J Schofield's Pomeranian, RUDOLI TANTALIZER
HOUND GROUP
1 Mrs C Marett's Petit Basset Griffon Vendéen, LIMIER DIDIER AT GAYTECKELS
2 Mr P J Walker's Dachshund Long Haired, JSY CH OWLERY SPARTICUS WITH PETWALK
3 Mr P J Walker's Whippet, PIPIJAY SPIRIT IN THE SKY FOR PETWALK
4 Mrs B Allies' Basenji, BUBAS BELLONA AT ALYS
BPIG Mr P J Walker's Whippet, HARROPINE CACTUS FLOWER FOR PETWALK
GUNDOG GROUP
1 Mr P J Walker and Mrs M A Noel's American Cocker Spaniel, MYCALLEYS HAPPY HARRY
2 Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, SHENMORE SPRUCE AT DERRINDEE
3 Mr A Baudains' English Setter, CANONSETT DÉJÀ VU AT BEAUVOIR
4 Mrs L K Ozanne's English Springer Spaniel, DEXBENELLA SARISKA AT LYNTONRIDGE
BPIG Mrs S Spurrier's Flat Coated Retriever, KAZVAL ALL SINGIN 'N' DANCING
RBPIG Mrs G Heaume's Cocker Spaniel, FRANCFIEF MANDARIN MAN
TERRIER GROUP
1 Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN KRAL OF ZIDOUT
2 Miss L J Smith's Glen of Imaal Terrier, ROMAINVILLE BODHRAN
3 Mr M J Fletcher & Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, JSY CH GRANITANGEL ZIRCON
BPIG Mr M J Fletcher & Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, GRANITANGEL SUPERGIANT
Best Junior in Show
Mr A Baudains' English Setter, CANONSETT DÉJÀ VU AT BEAUVOIR
Best Yearling in Show
Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, HOLLUTRIX YEMOMI DEL LYNTONRIDGE
Best Novice in Show
Mr P J Walker's Whippet, HARROPINE CACTUS FLOWER FOR PETWALK
B C Watson Memorial Final
Miss D Ingrouille's Alaskan Malamute, ICETRAX BOSS IN MOTION
Best Veteran in Show
Mr A M & Mrs D Le Page's Cocker Spaniel, SALABAH SORCERESS
Best Brace in Show
Mrs B and Miss B Lawrence's German Shepherd Dogs
Best Team
Mr A M & Mrs D Le Page's Cocker Spaniels
Best Puppy in Show
Miss L Morgan and Mr S Simmons's Tibertan Terrier, KYBO MISTER MILAN AT KALADASH
Reserve Best Puppy in Show
Mr J Schofield's Pomeranian, RUDOLI TANTALIZER
Best in Show
Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, PENWARTHA APACHE ARROW PdH
Reserve Best in Show
Dr M Bayes' Boxer, DOCREMA MY BOY MADGE
All photos courtesy of Dewerstone Photography