Winter Open Show 06 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2006

Winter Open Show 2006
Judges

Ms A King   WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final

Mr D T Hodgkinson  HOUNDS, GUNDOGS, TERRIERS
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show
 
WORKING GROUP
1   Dr M Bayes's Boxer, DOCREMA MILLIONAIRE 
2  Miss G Bennett's Rottweiler, HASSAVANT ORALIA
3  Ms A Battrick's Great Dane, SARAWEN BLACK QUEEN OF JANCERIE
4  Mr M Torode's Dobermann, SIBOVELD'S ALECIUM GUARD

BPIG  Dr M Bayes's Boxer,  DOCREMA MYSTIC MEG
RBPIG  Miss G Bennett's Rottweiler, HASSAVANT CHARLETON

PASTORAL GROUP
1   Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE
2  Mrs B and Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, PENWARTHA APACHE ARROW
3  Miss S J Girard's Bearded Collie, MOONHILL EARL GREY
4  Mrs D Taylor and Mrs F Le Page's Border Collie, WESTIRENE BONNY BELLE

BPIG  Mrs N E and Miss K N Armitage's Shetland Sheepdog, RAINWAY OCEANWAVE

UTILITY GROUP
1  Mrs J Thoume's Poodle (Miniature), IDADOUN BLACK 'N' DREAMY
2  Miss N S de la Cour's Shih Tzu, SANTOSHA RED RAVER
3  Miss I P Gavid's Chow Chow, TRAVERSAINS CHU-JUNG
4  -

BPIG  Mrs J Girard's Shih Tzu, FOREPAWS GIFT OF GOLD

TOY GROUP
1  Mrs E M C Dale and Mrs P Michel's Pekingese, KSARINA DESIGNERS STAR VISION
2  Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S DESTINY
3  Mr T & Mrs P Bayliss's Cavalier King Charles Spaniel, 
WHYTEPLACE TOUCH OF HEAVEN FOR LASSIBY
4  Mrs S Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC

BPIG  Mrs S Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC
RBPIG  Mrs C Mahy's Cavalier King Charles Spaniel, HARTFORDREAM DON GIOVANNI

HOUND GROUP
1   Mrs L H Goodall's Dachshund, Std Wire Haired, GAYTECKELS SEAEXPECTATION AT RENLOTT
2  Mrs J Collas's Whippet, NEVEDITH VEEFA VERVE
3  Mrs M Child-Thomas's Dachshund, Miniature Smooth Haired, ALBIR PETIT FLEUR
4  Mrs S Woodhouse's Beagle, TIMAMSO MAESTRO OF BIRYBARN

BPIG   Ms L Pearson's Finnish Spitz, SUKUNIMI TYKO

GUNDOG GROUP
1  Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TAYLORMADE
2  Mr P J Walker's American Cocker Spaniel, BODUF FALAH WITH KHALWALK
3  Miss C Creber's Weimaraner, OAKMORETON PTARMIGAN
4  Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, SHENMORE SPRUCE AT DERRINDEE

BPIG  Mrs A Battrick's Labrador Retriever, JANCERIE BUTTERCUP
RBPIG  Mrs Y Wilkinson's Cocker Spaniel, SWEETWAYS SHOOTING STAR

TERRIER GROUP
1  Mr P J Walker's Skye Terrier, FINNSKY FUTURE
2  Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN KRAL OF ZIDOUT
3  Miss A Pinto's West Highland White Terrier, NEWTONGLEN SUZIE AT McKALAY
4  Mr M J Fletcher and Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, GRANITANGEL RED GIANT

BPIG  Mrs K Burnard's Australian Terrier, JENINA J BUDLOE
RBPIG  Mr J Laffoley and Mr S Edwards' Scottish Terrier, YELOFFAL ROUGH TRADE



Best Junior in Show  
-
Best Yearling in Show
 -
Best Novice in Show
-
B C Watson Memorial Final  
Mrs S Woodhouse's Beagle, TIMAMSO MAESTRO OF BIRYBARN

Best Veteran in Show 
Ms D Houghton and Mrs E Le Gresley's American Cocker Spaniel, FIELGAR TANSATION
 Best Brace in Show
Mrs B and Miss B Lawrence's German Shepherd Dogs

Best Puppy in Show   
Mrs N E and Miss K N Armitage's Shetland Sheepdog, RAINWAY OCEANWAVE
Reserve Best Puppy in Show 
Mrs K Burnard's Australian Terrier, JENINA J BUDLOE

Best in Show  
Mr P J Walker's Skye Terrier, FINNSKY FUTURE
Reserve Best in Show 
Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TAYLORMADE

 
 
 
 
Back to content | Back to main menu