Spring Open Show 08 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2008

Spring Open Show 2008
Judges

Mrs J Lefevre    WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final

Miss J Lanning  HOUNDS, GUNDOGS, TERRIERS
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show

WORKING GROUP
1  Dr M Bayes's Boxer, DOCREMA MILLIONAIRE PdH
2  Mr M Torode's Dobermann, SIBOVELD'S ALECIUM GUARD
3  Mrs D Williams's Great Dane, DORNOIR MONMOUTH
4  Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, SAINTLYTHANS SCARLETT

BPIG  Mrs D Williams's Great Dane, DORNOIR MONMOUTH

PASTORAL GROUP
1  Mr D G & Mrs C R Turner's Australian Shepherd, 
JSY CH, AM CH HARMONYHILLSATINFUNNYCIDEMAN AT CHAKONA 
2  Ms R J Martel's Bearded Collie, VILMORIN SILHOUETTE
3  Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, PENWARTHA UNDER FIRE
4  Mrs N and Miss K Armitage's Shetland Sheepdog, RAINWAY OCEAN WAVE

BPIG  Ms R J Martel's Bearded Collie, VILMORIN SILHOUETTE
RBPIG  Dr D G & Mrs C R Turner's Australian Shepherd,
OZZYPOOL RUN FOR YOUR MONEY FOR CHAKONA

UTILITY GROUP
1   Mr P J Walker's Lhasa Apso, KHALILA JUSTIN CREDIBLE FOR PETWALK
2  Mr & Mrs B Rousseau's Bulldog, SHILOH HIGH AND MIGHTY AT DIMKAS
3  Mrs J Thoume's Poodle (Miniature), IDADOUN BLACK 'N DREAMY
4  Mrs J Girard's Shih Tzu, FOREPAWS GIFT OF GOLD

BPIG  Miss C A Smithers' Poodle (Toy), MEANTMORE LOITER IN THE WINGS
RBPIG  Miss I P Gaved's Chow Chow, TANLAP TINIZAN AT TRAVERSAINS

TOY GROUP
1   Mrs E M C Dale and Mrs P Michel's Pekingese, KSARINA DESIGNERS DREAM PdH
2  Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S GOLDEN ILLUSION
3  Mrs S Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC
4  Mrs P Morgan's Papillon, TUTYAK BRODIE

BPIG  Mr J Schofield's Pomeranian, THELBERN STEP IN TIME WITH RUDOLI
RBPIG  Mrs P Morgan's Papillon, SERENGLADE SILVER SURFER

HOUND GROUP
1   Mr & Mrs R Gilluley's Elkhound, BOWERHINTON BONANZA
2  Mrs C A Le Brun's Rhodesian Ridgeback, EILACK FERRARI
3   Mr S R & Mrs P Mottershaw's Afghan Hound, AUST, NZ, SWD CH MOTI MAHAL STAR OF JHANZI
4  Mrs L Goodall's Dachshund, Std Wire Haired, GAYTECKELS SEAEXPECTATION AT RENLOTT

BPIG  Mr J Brodie Dyer's Whippet, PETWALK QUE SERA SERA

GUNDOG GROUP
1  Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, SHENMORE SPRUCE AT DERRINDEE
2  Mrs L K Ozanne's English Springer Spaniel, TRIMERE TRUE STYLE AT LYNTONRIDGE
3  Miss C Creber's Weimaraner, OAKMORETON PTARMIGAN
4  Mrs S Spurrier's Flat Coated Retriver, WOODAVENS ZIGGY

BPIG  Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE
RBPIG  Mrs G Heaume's Cocker Spaniel, ARWELFA TRI SURPRISE FOR FRANCFIEF

TERRIER GROUP
1  Mr P J Walker's Kerry Blue Terrier, NAUGHTY BUT NICE AT KOPYKATS
2  Mr M J Fletcher and Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, GRANITANGEL SOLAR FLARE
3  Mrs C and Mr R Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN KRAL OF ZIDOUT
4   Ms E Swift's Bedlington Terrier, LYSANDER OF PORLOCK

BPIG  Mr M J Fletcher and Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, GRANITANGEL ZIRCON
RBPIG  Ms E Swift's Bedlington Terrier, LYSANDER OF PORLOCK



Best Junior in Show  
Mr M J Fletcher and Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, 
GRANITANGEL ROUGH DIAMOND
Best Yearling in Show
Mrs C A Le Brun's Rhodesian Ridgeback, EILACK FERRARI
Best Novice in Show
Mr J Brodie Dyer's Whippet, PETWALK QUE SERA SERA
B C Watson Memorial Final  
Ms S Wilson and Mr C Walker's American Cocker Spaniel, TIMSNORTH TURQUOISE

Best Veteran in Show 
Mr P J Walker's Lhasa Apso, CH RAGOOSA JUST JOLLY AT ORAYSHA
Best Brace in Show
Mrs B and Miss B Lawrence's German Shepherd Dogs


Best Puppy in Show   
 Mr J Schofield's Pomeranian, THELBERN STEP IN TIME WITH RUDOLI
Reserve Best Puppy in Show 
Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE
Best in Show  
Mr & Mrs R Gilluley's Elkhound, BOWERHINTON BONANZA
Reserve Best in Show 
Mrs E M C Dale and Mrs P Michel's Pekingese, KSARINA DESIGNERS DREAM PdH
 
 
 
 
Back to content | Back to main menu