Members' Show 2017
Judges
Mr J Walton-Haddon (Ilsham) TERRIERS, GUNDOGS, HOUNDS,
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show
Mrs A Walton-Haddon (Ilsham) TOYS, UTILITY, WORKING, PASTORAL
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final
TERRIER GROUP
1 Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN GRACE AND FAVOUR FOR GAYTECKELS PdH
2 Miss L J Smith's Glen of Imaal, ROMAINVILLE BILBO BAGGINS
3 -
4 -
BPIG -
RBPIG -
GUNDOG GROUP
1 Mr N S & Mrs R E Cox's English Springer Spaniel, PETRANELLA JERSEY BOY AT TIROEN
2 Ms R J Martel's Golden Retriever, CHALKSVILLE VALENTINO ROSI
3 Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, KYNA SLACK ALICE WITH DERRINDEE
4 Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, BRIARLOW’S ASOMBROSA DEL LYNTONRIDGE
BPIG Mrs V Heaume's Clumber Spaniel, SUELYNDA DIAMONDS R’ FOREVER AT FRANCFIEF
RBPIG Mr N S & Mrs R E Cox's Irish Setter, BARDONHILL’S THE NEW GINGER AT TIROEN
HOUND GROUP
1 Mrs C A Le Brun's Rhodesian Ridgeback, WALAMADENGIE FLAUNT IT
2 Mrs C Marett's Petit Bassett Griffon Vendéen, LIMIER DIDIER AT GAYTECKELS PdH
3 Mrs B G Allies' Basenji, BUBAS BELLONA AT ALYS
4 Mrs A Robert's Whippet, ARBEE SARNIA GARCAON (IMP AUS)
BPIG -
RBPIG -
TOY GROUP
1 Mrs R J Simon and Miss L J Smith's Papillon, GARSIV’S SUNNY OF RINGLANDS
2 Miss L Symphorien's Pug, REGENCYLODGE ROXELLE AT RIENMOUR
3 -
4 -
BPIG -
RBPIG -
UTILITY GROUP
1 Ms M de la Cour's Shih Tzu, SANTOSHA SANDY COVE
2 Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL
3 Miss O Deane's French Bulldog, KENQUINCE I WISH
4 Mrs D Billington's Lhasa Apso, BEST FOOT FORWARD AT DENZARNIA
BPIG Ms R J Martel's Tibetan Terrier, MAJIKCHARMS U R THE ONE
RBPIG -
WORKING GROUP
1 Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES J’ADORE AT ORSAMALS
2 Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, BOTLIERSKOP VIOGNIER
3 Mrs A Le Poidevin's Boxer, NEWLAITHE CECILIA
4 -
BPIG -
RBPIG -
PASTORAL GROUP
1 Ms R J Martel's Bearded Collie, JUPITER DE CHESTER AVEC MAJIKCHARMS
2 Mrs G Davies's Border Collie, FOXBARTON KINGS NOBLE
3 Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, JSY CH SURFSTONE HOT SALSA PdH
4 Mrs V Dowding's Polish Lowland Sheepdog, MYBEARDS GOLDEN BUTTONS
BPIG Mrs V Dowding's Polish Lowland Sheepdog, MYBEARDS HATTIE
RBPIG -
Best Junior in Show
Mrs G Davies's Border Collie, FOXBARTON KINGS NOBLE
Best Yearling in Show
Miss O Deane's French Bulldog, KENQUINCE I WISH
Best Novice in Show
Miss O Deane's French Bulldog, KENQUINCE I WISH
B C Watson Memorial Final
Mrs G Davies's Border Collie, FOXBARTON KINGS NOBLE
Best Veteran in Show
Mrs L Simmons and Mrs P Morgan's Tibetan Terrier, ARAKI MANDORA
Best Brace in Show
Mrs P Smith & Mrs L K Ozanne's Cocker Spaniels
Best Team
Mrs A Robert's Whippets
Best Puppy in Show
Mrs V Heaume's Clumber Spaniel, SUELYNDA DIAMONDS R’ FOREVER AT FRANCFIEF
Reserve Best Puppy in Show
Mrs V Dowding's Polish Lowland Sheepdog, MYBEARDS HATTIE
Best in Show
Ms M de la Court's Shih Tzu, SANTOSHA SANDY COVE
Reserve Best in Show
Ms R J Martel's Bearded Collie, JUPITER DE CHESTER AVEC MAJIKCHARMS