Members' Show 15 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2015
Members' Show 2015
Judges

Mr M L Vines (Parvodene)  HOUNDS, TERRIERS, WORKING, GUNDOGS, 
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final


Mrs C M Vines (Parvodene)   PASTORAL, UTILITY, TOYS, WORKING
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show


HOUND GROUP
1   Dr S M Lawson's Whippet, ALAMAYN EQUINOX CASSIDY AT KIPIPIRIKING
2  Mrs W Marshall and Mr S R Mottershaw's Saluki, ULMARRA BOLLINGER (IMP IRE)
3  Mrs C Marett's Petit Bassett Griffon Vendéen, LIMIER DIDIER AT GAYTECKELS PdH
4  Mr S & Mrs D E Torode's Rhodesian Ridgeback, ZSUSHAUNNA ZOSI

BPIG  Dr S M Lawson's Whippet, ALAMAYN EQUINOX CASSIDY AT KIPIPIRIKING
RBPIG  Mrs B E Sebire's Dachshund Min Wire Haired, BADGERSDRIFT HOPE FOR BOUVÉE

TERRIER GROUP
1  Mr M and Mrs C Beardow's Manchester Terrier, 
                                                     INT CH/WORLD CH/CH TALANORS HELLOVA TREAT FOR SIPOWITZ
2  Mrs C Marett's Cesky Terrier, IDEFIX DAY BREAK AT GAYTECKELS
3  -
4  -

BPIG Mrs C Marett's Cesky Terrier, IDEFIX DAY BREAK AT GAYTECKELS

GUNDOG GROUP
1  Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, BRIARLOW'S ASOMBROSA DEL LYNTONRIDGE
2  Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, BITCON SPY FOR DERRINDEE
3  Ms J Smith and Ms S McCathie's Hungarian Vizsla, DAXPACK JOHNNY CASH
4  Mrs S Spurrier's Flat Coated Retriever WOODAVENS ZIGGY

BPIG  Miss L Symphorien's Cocker Spaniel, KYNA FLORENCE AT RIENMOUR

PASTORAL GROUP
1   Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, CHALKSVILLE MAGNUM FORCE
2  Mrs V Dowding's Polish Lowland Sheepdog, MYBEARDS GOLDEN BUTTONS
3  Mrs T Buckley's Border Collie, LES NUAGES PAPAGENO
4  Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, CONORVEAN BOBBIN JEAN

BPIG  Mrs S M Le Gallez's Shetland Sheepdog, ONTOCO SECRETARIAT

UTILITY GROUP
1   Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL
2  Mr P J Walker's Lhasa Apso, KUTANI SKYFALL
3  Miss S Bowring's Shih Tzu, MIRACEY SERIOUSLY SPICEY
4  Mrs L H Goodall's Miniature Schnauzer, GILSWAY SPECIAL AGENT AT RENLOTT

BPIG  Mrs D Billington's Lhasa Apso, DENZARNIA BEST FOOT FORWARD
RBPIG  Ms M de la Cour's Shih Tzu, CAVETENNA RED RASCAL

TOY GROUP
1  Mrs S A Bennett's Pomeranian, THELBERN BOI-ZEE
2  Mr P J Walker and Miss H M Bisson's Chihuahua Sm/Coat, NIKITOS NOSECONDTHOUGHTS
3  Mr P J Walker's Maltese, ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK
4  Mrs L K Ozanne's Chinese Crested, PRAJNA CALLING THE TUNE AT LYNTONRIDGE

BPIG  Mr P J Walker and Miss H M Bisson's Chihuahua Sm/Coat, NIKITOS NOSECONDTHOUGHTS

WORKING GROUP
1   Miss C Brouard's Rottweiler, BOTLIERSKOP HEAVEN SENT
2  Miss D Ingrouille's Alaskan Malamute, ICETRAX SNO PROOF
3  Mr J & Mrs C Bligh's Newfoundland, WUZIBEARS EVERLASTING LOVE AT BURHOU
4  -

BPIG  Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES J’ADORE



Best Junior in Show  
Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, CHALKSVILLE MAGNUM FORCE
Best Yearling in Show  
Mr K E Cochrane & Ms R J Martel's Hungarian Wire Haired Vizsla, ZOLDMALI DISCO
Best Novice in Show
Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES J’ADORE
B C Watson Memorial Final  
Mrs D Billington's Lhasa Apso, DENZARNIA BEST FOOT FORWARD

Best Veteran in Show 
Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE
Best Brace in Show
Mrs P Smith and Mrs L K Ozanne's Cocker Spaniels
Best Team 
-

Best Puppy in Show   
Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES J’ADORE
Reserve Best Puppy in Show  
Mrs D Billington's Lhasa Apso, DENZARNIA BEST FOOT FORWARD

Best in Show  
Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL
Reserve Best in Show 
Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, BRIARLOW'S ASOMBROSA DEL LYNTONRIDGE

 
Back to content | Back to main menu