Members' Show 14 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2014
Members' Show 2014
Judges

Mr A Wood (Marada)    TERRIERS, GUNDOGS, HOUNDS
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show, 
Best Puppy in Show, Best in Show

Mr N Hood (Buhcafrey)    UTILITY, TOYS, WORKING, PASTORAL
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show, 
B C Watson Memorial Final



TERRIER GROUP
1  Mr P J Walker's  Fox Terrier Smooth, CH & JSY CH DOBELANDS SILENT DANGER
2  Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN GRACE AND FAVOUR FOR GAYTECKELS PdH
3  Miss L J Smith's Glen Of Imaal Terrier, ROMAINVILLE BODHRAN
4  -

GUNDOG GROUP
1  Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, BITCON SPY FOR DERRINDEE
2  Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, BRIARLOW'S ASOMBROSA DEL LYNTONRIDGE
3  Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE
4  Mr P J Walker & Mrs M A Noel's  American Cocker Spaniel, MYCALLEYS HAPPY HARRY

BPIG  Ms J Smith & Ms S Mc Cathie's Hungarian Vizsla,  CHERRYBOWER ABBEY ROAD
RPIG  Mrs A Haynes'  Labrador Retriever, SANDYLANDS FUN TIME

HOUND GROUP
1  Mrs C Marett's Petit Basset Griffon Vendéen, LIMIER DIDIER AT GAYTECKELS PdH
2 Mr S R Mottershaw's Saluki, EERI BHI MOONLIGHT AT ELANGENI
3 Mrs C A Le Brun's Rhodesian Ridgeback,  EILACK FERRARI
4  Mr S R Mottershaw & Mrs F Officer's Afghan Hound, 
                                                         SCHUMAKAYAS A PERFECT MATCH FOR ELANGENI (Imp Deu)

BPIG  Mrs W Marshall & Mr S R Mottershaw's Saluki, ULMARRA BOLLINGER (IMP IRE)

UTILITY GROUP
1  Mrs C Le Moignan's  Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL
2  Mr P J Walker's Lhasa Apso, INT CH, MULTI CH SAYONARA APSO WILLING TO WIN (IMP HU)
3  Mrs L Goodall's Miniature Schnauzer, GILSWAY SPECIAL AGENT AT RENLOTT
4  Miss N S De La Cour's Shih Tzu. SANTOSHA RED RAVER PdH

BPIG  Mrs L Goodall's  Miniature Schnauzer, GILSWAY SPECIAL AGENT AT RENLOTT

TOY GROUP
1  Mr P J Walker's Maltese,  ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK
2  Mrs R J Simon's Papillon, RINGLAND FROSTED FERN
3  Mrs F Officer's Chinese Crested, SCHERZANDO WILSON AT EERI
4  Mrs S A Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC

WORKING GROUP
1  Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES CAUZ FOR APLAUZ
2  Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, BOTLIERSKOP VIOGNIER
3  Mr J & Mrs C Bligh's Newfoundland,  WUZIBEARS EVERLASTING LOVE AT BURHOU
4  -

PASTORAL GROUP
1  Mrs T Buckley's Border Collie, LES NUAGES PAPAGENO 
2  Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA PdH 
3  Mrs V Dowding's Polish Lowland Sheepdog, MYBEARDS GOLDEN BUTTONS 
4  Mrs C J Le Poidevin's Shetland Sheepdog,  CONORVEAN BOBBIN JOAN 



Best Junior in Show  
Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL 
Best Yearling in Show  
Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL 
B C Watson Memorial Final  
Mrs C Le Moignan's Tibetan Terrier, WATERLEY SKYFALL 
Reserve  
Ms R J Martel's Cocker Spaniel,  ROSECOURT RUSTLE OF SATIN AT MAJIKCHARMS 

Best Veteran in Show  
Ms D Houghton & Mrs E Le Gresley's American Cocker Spaniel, FIELGAR MAJESTIC QUEST 
Best Brace in Show
Mrs R Simon's Papillons
Best Team
-

Best Puppy in Show   
Mrs W Marshall & Mr S R Mottershaw's Saluki, ULMARRA BOLLINGER (IMP IRE) 
Reserve Best Puppy in Show  
Mrs L Goodall's Miniature Schnauzer, GILSWAY SPECIAL AGENT AT RENLOTT 

Best in Show  
Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, BITCON SPY FOR DERRINDEE 
Reserve Best in Show 
Mr P J Walker's Maltese, ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK 

 
Back to content | Back to main menu