Members' Show 2013
Judges
Mrs M Nixon (Brackenacre) HOUNDS, TERRIERS, GUNDOGS
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final
Mr K Jessup (Corsky) WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show
HOUND GROUP
1 Mr P J Walker's Whippet, PIPIJAY SPIRIT IN THE SKY FOR PETWALK
2 Mrs W Marshall's Saluki, DACFOLKE ALEXANDRITE
3 Mrs A Le Page's Dachshund, Standard Long Haired, RESURGAM ICEMAN AMONGST THELEPEES
4 Mrs B Sebire's Dachshund, Min Smooth Haired, SHARDAGANG QUALITY STREET AT BOUVÉE
TERRIER GROUP
1 Mr P J Walker's Fox Terrier Smooth, CH DOBELANDS SILENT DANGER
2 Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN GRACE AND FAVOUR FOR GAYTECKELS
3 Mr S Le Patourel and Miss K Breton's Staffordshire Bull Terrier, JAKE STARSHINE
4 Miss L J Smith's Glen Of Imaal Terrier, ROMAINVILLE BODHRAN
GUNDOG GROUP
1 Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE
2 Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, BRIARLOW'S ASOMBROSA DEL LYNTONRIDGE
3 Ms R Martel's Cocker Spaniel, ROSECOURT ROCK STARLET
4 Mrs R Cox's Irish Setter, JSY CH TIROEN TRUE BLUE ShCM PdH
BPIG Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, BITCON SPY FOR DERRINDEE
RPIG Mrs G and Miss A Lickley's Irish Setter, SEOWNS BRONZE
WORKING GROUP
1 Miss D Ingrouille's Alaskan Malamute, ICETRAX BOSS IN MOTION
2 Mr J & Mrs C Bligh's Newfoundland, WUZIBEARS EVERLASTING LOVE AT BURHOU
3 Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, BOTLIERSKOP VIOGNIER
4 -
PASTORAL GROUP
1 Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE PDH
2 Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA
3 Ms R Martel's Bearded Collie, MOONSPELL FLEUR DES ISLES
4 Mrs G Davies' Border Collie, LES NUAGES ROSINA
BPIG Mrs G Davies' Border Collie, LES NUAGES ROSINA
RBPIG Miss T Baudains' Shetland Sheepdog, CAROLELEN CAUSE A DILLEMA
UTILITY GROUP
1 Mr S Simmons and Miss L Morgan's Tibetan Terrier, KYBO MISTER MILAN AT KALADASH
2 Mrs J Girards Shih Tzu, FOREPAWS GIFT OF GOLD
3 -
4 -
BPIG Miss S Bowring's Shih Tzu, MIRACEY SERIOUSLY SPICEY
RBPIG Mr P J Walker's Lhasa Apso, PETWALK SEXY AND I KNOW IT
TOY GROUP
1 Mr P J Walker's Maltese, ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK
2 Mrs S A Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC
2 Mrs R J Simon's Papillon, RINGLAND TANGO IN THE HEAT
4 -
Best Junior in Show
Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES CAUZ FOR APLAUZ
Best Yearling in Show
Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, BRIARLOW'S ASOMBROSA DEL LYNTONRIDGE
Best Novice in Show
Mrs A Robert's Whippet, MOLLYTOP DAY DREAM
B C Watson Memorial Final
Mrs N Brouard's Alaskan Malamute, DREAMWOLVES CAUZ FOR APLAUZ
Best Veteran in Show
Mrs S Woodhouse's Beagle, TIMAMSO MAESTRO OF BIRYBARN PdH
Best Brace in Show
Mrs R Cox's Irish Setters
Best Team
-
Best Puppy in Show
Miss S Bowring's Shih Tzu, MIRACEY SERIOUSLY SPICEY
Reserve Best Puppy in Show
Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, BITCON SPY FOR DERRINDEE
Best in Show
Mr P J Walker's Whippet, PIPIJAY SPIRIT IN THE SKY FOR PETWALK
Reserve Best in Show
Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE