Members' Show 08 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2008

Members' Show 2008
Judges

Mr M Webb    WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final

Mrs L Webb   HOUNDS, GUNDOGS, TERRIERS,
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show


WORKING GROUP
1   Mrs E Farnon's Boxer, DRAGONFLY POLKA
2  Mr R J Whitaker's Dobermann, AMAZON HOT LOVE
3  Mrs D Williams' Great Dane, DORNOIR MONMOUTH
4  -

BPIG  Mrs D Williams's Great Dane, DORNOIR MONMOUTH

PASTORAL GROUP
1  Mr D G & Mrs C R Turner's Australian Shepherd,
AM CH HARMONYHILLSATINFUNNYCIDEMAN AT CHAKONA
2  Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, PENWARTHA APACHE ARROW
3  Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE
4  Mrs D Taylor and Mrs F Le Page's Border Collie, WESTIRENE BONNY BELLE

BPIG  Ms R J Martel's Bearded Collie, VILMORIN SILHOUETTE

UTILITY GROUP
1  Mr P J Walker's Lhasa Apso, KHALILA JUSTIN CREDIBLE FOR PETWALK
2  Miss I P Gaved's Chow Chow, TRAVERSAINS CHU-JUNG
3  Miss N S de la Cour's Shih Tzu, SANTOSHA RED RAVER
4  Mrs J Thoume's Poodle, Miniature,  IDADOUN BLACK 'N' DREAMY

BPIG  Mr P J Walker's Lhasa Apso, PETWALK FOR PETE'S SAKE

TOY GROUP
1  Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S GOLDEN ILLUSION
2  Mrs S Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC
3  Mrs P E Morgan's Papillon, TUTYAK BRODIE
4  - 

HOUND GROUP
1   Mrs S Woodhouse's Beagle, TIMAMSO MAESTRO AT BIRYBARN
2   Mrs C A Le Brun's Rhodesian Ridgeback, EILACK GYASI
3  Mr P J Walker's Whippet, BARNESMORE SAY NO MORE WITH PETWALK
4  Mr P N & Mrs A H Vaudin's Irish Wolfhound, HOLLYHENGE WILLY HARRYSSON FROM TORTEVAL

BPIG   Mrs C A Le Brun's Rhodesian Ridgeback, EILACK FERRARI

GUNDOG GROUP
1  Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TAYLORMADE PdH
2  Miss C Creber's Weimaraner, OAKMORETON PTARMIGAN
3  Mr A M & Mrs D Le Page's Cocker Spaniel, BRIDGEVALLE ALFIE MOON
4   Mr C Walker and Miss S Wilson's American Cocker Spaniel, TIMSNORTH TURQUOISE

BPIG  Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TRUE BLUE
RBPIG  Mrs G Heaume's Cocker Spaniel, ARWELFA TRI SURPRISE FOR FRANCFIEF

TERRIER GROUP
1  Mrs C and Mr R Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN KRAL OF ZIDOUT
2  Mrs K Burnard's Australian Terrier, JENINA J BUDLOE
3  Miss R Phillips's Staffordshire Bull Terrier, BERWICKONIAN BEWITCHED
4  -



Best Junior in Show  
Mr P J Walker's Lhasa Apso, PETWALK FOR PETE'S SAKE
Best Yearling in Show
 Mr P J Walker's Lhasa Apso, KHALILA JUSTIN CREDIBLE FOR PETWALK
Best Novice in Show
Mr P J Walker's Lhasa Apso, PETWALK FOR PETE'S SAKE
B C Watson Memorial Final  
Miss R Phillips's Staffordshire Bull Terrier, BERWICKONIAN BEWITCHED

Best Veteran in Show 
Mr P J Walker's Lhasa Apso, CH RAGOOSA JUST JOLLY AT ORAYSHA JW
Best Brace in Show
Mrs B and Miss B Lawrence's German Shepherd Dogs

Best Puppy in Show   
Mr P J Walker's Lhasa Apso, PETWALK FOR PETE'S SAKE
Reserve Best Puppy in Show 
Ms R J Martel's Bearded Collie, VILMORIN SILHOUETTE

Best in Show  
Mr D G & Mrs C R Turner's Australian Shepherd,
AM CH HARMONYHILLSATINFUNNYCIDEMAN AT CHAKONA
Reserve Best in Show 
Mr P J Walker's Lhasa Apso, KHALILA JUSTIN CREDIBLE FOR PETWALK
 
 
 
Back to content | Back to main menu