Autumn Open Show 11 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2011

Autumn Open Show 2011
Judges

Ms A King    WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final

Ms King's report and critiques:  Working /Pastoral   Utility/Toys


Mr E Patterson   HOUNDS, GUNDOGS, TERRIERS,
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show

 
WORKING GROUP
1   Dr M Bayes' Boxer, DOCREMA MYSTIC MEG
2  Miss D Ingrouille's Alaskan Malamute, ICETRAX BOSS IN MOTION
3  Mr P J Walker's Dobermann, DOBSHANGRILA MAUSER
4  Mr K & Mrs G Clark's Rottweiler, SAINTLYTHANS SCARLET AT BOTLIERSKOP

BPIG  Mr P J Walker's Dobermann, DOBSHANGRILA MAUSER
RBPIG  Mr B & Mrs S Rousseau's Boxer, SUNHAWK NORWATCH TEMPTRESS AT DIMKAS

PASTORAL GROUP
1  Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, PENWARTHA APACHE ARROW PdH
2  Mr A Rees and Mr C Cullen's Border Collie, TONKORY EXAMINER
3  Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE PdH
4  Ms R J Martel's Bearded Collie, MOONSPELL FLEUR DES ISLES

BPIG  Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA

UTILITY GROUP
1  Mr P J Walker's Lhasa Apso, JSY CH KUTANI CODEBREAKER FOR ZANAMOP
2  Miss C A Smither's Poodle (Toy), MEANTMORE LOITER 'N THE WINGS
3  Mrs S Cooper and Mrs L Stewart-Smith's Shih Tzu, DEBEAUX ALL ABOUT MI
4  Mr P Steer's Bulldog, REBEL RED

BPIG  Miss C A Smithers' Poodle (Toy), MEANTMORE MATINÉE IDOL

TOY GROUP
1  Mr P J Walker's Maltese, ZUMARNIK DELIGHTED FOR PETWALK
2  Mr J Schofield's Pomeranian, RUDOLI BEACHCOMBER
3  Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S IRRESISTIBLY GOLD
4  Ms S Curwood's Japanese Chin, NISYROS FRANK CHINATRA

BPIG  Mr J Schofield's Pomeranian, RUDOLI TANTALIZER

HOUND GROUP
1   Mr P J Walker's Dachshund Long Haired, OWLERY SPARTICUS WITH PETWALK
2  Mrs C Marett's Petit Basset Griffon Vendéen, LIMIER DIDIER AT GAYTECKELS
3  Mr J Brodie-Dyer's Whippet, PETWALK QUE SERA SERA
4  Mrs B Allies' Basenji, BUBAS BELLONA AT ALYS

BPIG  Mr S R & Mrs P Mottershaws's Whippet, BARNESMORE WOLF WHISPER TO ELANGENI
RBPIG  Mrs A Le Page's Dachshund Long Haired, RESURGAM ELISE THELEPEES

GUNDOG GROUP
1  Mr P J Walker and Mrs M A Noel's American Cocker Spaniel, MYCALLEYS HAPPY HARRY
2  Miss D De Carteret's English Springer Spaniel, LYNTONRIDGE LOYALTY CARD AT DERRINDEE
3  Ms R J Martel's Cocker Spaniel, ROSECOURT ROCK STARLET
4  Mr A Baudains' Labrador Retriever, ROCHEBY BRIGADOON AT BEAUVOOIR

BPIG  Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, HOLLUTRIX YEMOMI DEL LYNTONRIDGE
RBPIG  Mrs S Spurrier's Flat Coated Retriever, KAZVAL ALL SINGIN 'N' DANCING

TERRIER GROUP
1  Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN GRACE AND FAVOUR FOR GAYTECKELS
2  Miss L J Smith's Glen of Imaal Terrier, ROMAINVILLE BODHRAN
-
-



Best Junior in Show  
Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN GRACE AND FAVOUR FOR GAYTECKELS
Best Yearling in Show
Mrs C Marett's Cesky Terrier, LASTAREAN GRACE AND FAVOUR FOR GAYTECKELS
Best Novice in Show
Miss C A Smithers' Poodle (Toy), MEANTMORE MATINÉE IDOL
B C Watson Memorial Final  
Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, HOLLUTRIX YEMOMI DEL LYNTONRIDGE

Best Veteran in Show 
Mrs C Marett's Cesky Terrier, GAYTECKELS HIGHFLYER PdH
Best Brace in Show
Mrs B Allies' Basenjis
Best Team 
Mr A M & Mrs D Le Page's Cocker Spaniels

Best Puppy in Show   
Mrs B & Miss B Lawrence's German Shepherd Dog, SURFSTONE HOT SALSA
Reserve Best Puppy in Show 
Mrs L K Ozanne's Spanish Water Dog, HOLLUTRIX YEMOMI DEL LYNTONRIDGE

Best in Show  
Mr P J Walker's Dachshund Long Haired, OWLERY SPARTICUS WITH PETWALK
Reserve Best in Show 
Mr P J Walker's Lhasa Apso, JSY CH KUTANI CODEBREAKER FOR ZANAMOP
 
 
 
Back to content | Back to main menu