Autumn Open Show 06 - Guernsey Kennel Club

Go to content

Main menu:

Results > 2006

Autumn Open Show 2006
Judges

Mrs R H Lord   WORKING, PASTORAL, UTILITY, TOYS
Best Veteran in Show, Best Brace in Show, Best Team in Show,
Best Puppy in Show, Best in Show

Mr A Wood  HOUNDS, GUNDOGS, TERRIERS
Best Junior in Show, Best Yearling in Show, Best Novice in Show,
B C Watson Memorial Final

 
WORKING GROUP
1  Mr R J Whitaker's Dobermann, AMAZON HOT LOVE
2  Ms A Battrick's Great Dane, SARAWEN BLACK QUEEN OF JANCERIE
3  Ms G Bennett's Rottweiler, HASSAVANT CHARLETON
4  Dr M Bayes' Boxer, DOCREMA MYSTIC MEG

BPIG  Ms G Bennett's Rottweiler, HASSAVANT CHARLETON
RBPIG  Dr M Bayes' Boxer, DOCREMA MYSTIC MEG

PASTORAL GROUP
1   Mrs C Le Poidevin's Shetland Sheepdog, SUNDARK SALCE
2  Mr D G & Mrs C R Turner's German Shepherd Dog, CHAKONA'S HAWAIIAN DREAM
3  Mrs  C Pearce's Border Collie, TONKORY GIN-FIZZ AT SHALIMAR
4  Miss S J Girard's Bearded Collie, MOONHILL EARL GREY

UTILITY GROUP
1  Miss L Morgan's Tibetan Terrier, ARAKI VICE VERSA
2  Miss C A Smithers' Poodle (Toy), MONTANA LEADING LADY AT MEANTMORE
3  Mrs J Thoume's Poodle (Miniature). IDADOUN BLACK 'N' DREAMY
4  Mr R & Mrs G Shorto's Tibetan Spaniel, MULLTYE-KIT-SI

TOY GROUP
1  Mrs E M C Dale and Mrs P Michel's Pekingese, KSARINA DESIGNERS STAR VISION
2  Mr J Schofield's Pomeranian. THELBERN BOLD AS BRASS
3  Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S DESTINY
4  Mrs P Morgan's Papillon, BLACKPARK JUNIOR

BPIG  Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S STYLISH IMPACT
RBPIG  Mrs S Bennett's Pomeranian, THELBERN MONSIEUR LE BLANC

HOUND GROUP
1   Mr S R & Mrs P Mottershaw's Whippet, EERI STORMY WEATHER AT ELANGENI
2  Mr S R & Mrs P Mottershaw's Afghan Hound, BARJONI SECRET DESIRE FOR ELANGENI
3  Mrs L H Goodall's Dachshund, Std Wire Haired, GAYTECKELS SEAEXPECTATION AT RENLOTT
4  Mrs M Child-Thomas's Dachshund, Miniature Smooth Haired, ALBIR PETIT FLEUR

BPIG  Mrs B E Sebire's Dachshund, Miniature Wire Haired, KANIX KARINA AT BOUVEE
RBPIG  Mrs A Le Page and Miss E Wison's Dachshund, Std Long Haired, NEROPA JETBLACK JUTE

GUNDOG GROUP
1   Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TAYLORMADE
2  Mrs L K Ozanne's English Springer Spaniel, TRIMERE TRUE STYLE AT LYNTONRIDGE
3  Miss D De Carteret's Cocker Spaniel, SHENMORE SPRUCE AT DERRINDEE
4  Ms D Houghton and Mrs E Le Gresley's American Cocker Spaniel, FIELGAR MAJESTIC QUEST

BPIG  Mrs P A Smith's Welsh Springer Spaniel, TACHWEDD TEGAN

TERRIER GROUP
1  Mr M J Fletcher and Miss A M Seedhouse's Staffordshire Bull Terrier, GRANITANGEL RED GIANT
2  Mr R Marett's Cesky Terrier, GAYTECKELS HIGHFLYER
3  Mr J R Laffoley and Mr S D Edwards' Scottish Terrier,
 WOODLANDS TYRCONNELL OF POTTERSPRIDE
4  -



Best Junior in Show  
Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S GOLDEN ILLUSION
Best Yearling in Show
Mrs L K Ozanne's English Springer Spaniel, TRIMERE TRUE STYLE AT LYNTONRIDGE
Best Novice in Show
Dr M Bayes's Boxer, DOCREMA MYSTIC MEG
B C Watson Memorial Final  
Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S GOLDEN ILLUSION

Best Veteran in Show 
Mrs P Morgan's Papillon, BLACKPARK JUNIOR
Best Brace in Show
Ms A Battrick's Labrador Retrievers

Best Puppy in Show   
Mrs B E Sebire's Dachshund, Miniature Wire Haired, KANIX KARINA AT BOUVEE
Reserve Best Puppy in Show 
Mrs Y Windsor's Yorkshire Terrier, DAVONNE'S STYLISH IMPACT
Best in Show  
 Mrs R E Cox's Irish Setter, TIROEN TAYLORMADE
Reserve Best in Show 
Miss L Morgan's Tibetan Terrier, ARAKI VICE VERSA

 
 
 
 
Back to content | Back to main menu